DBA مخفف عبارت Doctor of Business Administration به معنی دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار است. دوره DBA نیز مانند دوره MBA سالهاست در سراسر جهان برگزار می شود اما هنوز مانند دوره MBA شناخته شده نیست. دوره DBA در واقع یک دوره عالی مدیریتی برای مدیران ارشد کسب و کارهاست که به دنبال ارتقا و توسعه کسب و کار خود هستند. دوره DBA بالاترین سطح از آموزش های کاربردی مدیریت را به متقاضیان ارائه می دهد. آنچه مدیران در دوره DBA فرا می گیرند با آموزه های MBA متفاوت است زیرا دانش پذیران طی این دوره می آموزند چگونه مدیریت کسب و کار خود را از حالت سنتی به مدیریت نوین و در عین حال مدرن ارتقا دهند.
همان طور که بیان گردید، دوره DBA به طور خاص برای مدیرانی تنظیم گردیده است که علاقمند هستند سیستم مدیریت در سازمان خود را دستخوش تغییر نموده و آن را از سیستم سنتی به چارچوب رهبری ارتقا دهند. مدیران با گذراندن دوره DBA می آموزند چگونه سازمان خود را رهبری کنند، ابزارهای رهبری که در اختیار دارند را بشناسند و در ادامه آموزش می بینند تا از این ابزار ها چگونه در موقعیت های مختلف استفاده کنند.
یکی دیگر از موارد مهمی که دوره DBA بر آن تمرکز دارد، منابع انسانی هستند. دوره DBA در واقع به مدیران می آموزد که چگونه منابع انسانی سازمان خود را به کار گرفته و آنها را مدیریت کنند تا آنها بالا ترین بازدهی و بهره وری را داشته باشند. مطلب بعدی که در این دوره به مدیران آموزش داده می شود، آینده نگری است، بدین معنی که آنها می آموزند چگونه دید درستی نسبت به آینده فضای کسب وکار خود داشته باشند و بتوانند خود را برای سخت ترین بحران ها و سناریو های محتمل آماده کنند.
حوزه بعدی که در دوره DBA به آن پرداخته می شود و هر مدیری می بایست در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشد، حوزه مالی است. مهارت های مدیریت مالی این توانایی را به فارغ التحصیلان دوره DBA می دهد که نسبت به شرایط مالی سازمان خود به درک درستی برسند و بتوانند بر وضعیت مالی سازمان خود اشراف کامل داشته باشند. علاوه بر این، دوره DBA به دانش پژوهان می آموزد چگونه برای توسعه کسب وکار خود در بلند مدت برنامه ریزی کنند و استراتژی های لازم برای توسعه کسب وکار خود را تدوین کنند.
دانش پذیران در دوره DBA می آموزند که چگونه از علم مدیریت برای رفع مشکلات سازمان خود استفاده کنند و علم مدیریت را به صورت کاربردی برای توسعه کسب وکار خود به کار ببندند. به بیان دیگر می توان گفت مهمترین ویژگی دوره DBA این است که مدیران در این دوره می آموزند چگونه از دانش تئوری خود استفاده کاربردی داشته باشند، به نحوی که مدیریت سازمان از چارچوب سابق خود خارج شود و نگاه منسجم مدیریتی بر سازمان حاکم گردد.
هدف دوره DBA، بیشتر توانمند سازی مدیران کسب و کارهاست به نحوی که آنها بتوانند با تکیه بر روش های کاربردی و عملیاتی سازمان خود را به شیوه ای نوین مدیریت کنند. مدیرانی که در دوره DBA آموزش می بینند قادر خواهند بود تا با دیدی بازتر ایده پردازی کنند، بازاریابی قوی تری را در مجموعه خود داشته باشند، منابع بهتری را برای سازمان خود جذب کنند، تولید را در مجموعه خود تقویت کنند، عرضه محصولات و خدمات را در سازمان خود متحول سازند، مدیریت مفید تری بر منابع انسانی خود داشته باشند تا آنها بتوانند بازدهی بالاتری داشته و از شغل خود رضایت بیشتری داشته باشند، از لحاظ مالی یک پله ارتقا را تجربه نموده و برنامه ریزی قوی تری برای آینده سازمان خود داشته باشند.
اگر بخواهیم به زبان ساده بگوئیم، دوره DBA شما را به یک مدیر تمام عیار و همه فن حریف تبدیل خواهد نمود.

سر فصل های دوره: